Zabezpieczenie skrzyżowania linii napowietrznych 110 i 400 kV

W ostatnim czasie, na jednym z etapów budowy napowietrznej linii energetycznej 400 kV Ostrołęka - Stanisławów, zastosowaliśmy ciekawe rozwiązanie. Polegało ono na specjalistycznym zabezpieczeniu krzyżujących się linii napowietrznych wysokiego napięcia. To podejście nie jest często stosowane, a jego istotą jest zbudowanie unikalnego rusztowania nad krzyżowaną linią energetyczną 110 kV.

Zabezpieczenie miało na celu utrzymanie bezpieczeństwa czynnej linii napowietrznej 110 kV w trakcie prac montażowych nowej linii o napięciu 400 kV. Zdecydowaliśmy się zastosować rusztowanie wraz z naciągniętą siatką, co skutecznie chroniło istniejącą, czynną linię 110 kV. Rusztowanie jest modułowe, składane z wielu części, co pozwala na jego wielokrotne wykorzystanie. Solidnie przymocowane do podłoża linami, stanowiło nie tylko zabezpieczenie dla pracowników, ale także ochronę dla struktury konstrukcji.

Nasza praca koncentrowała się na naciąganiu przewodów roboczych i odgromowych w sekcji odciągowej, gdzie skrzyżowanie obu linii energetycznych stanowiło potencjalne ryzyko. Rusztowanie stanowiło kluczowy element zabezpieczenia prac, umożliwiając #ZałogaEltelNetworks montaż nowej linii 400 kV, bez zakłócania pracy czynnej linii 110 kV.

Zastosowanie rusztowania zabezpieczającego stanowi dobry przykład innowacji w budowie linii energetycznych, gdzie bezpieczeństwo pracowników i miejsca pracy odgrywa kluczową rolę. Dzięki takim rozwiązaniom możemy sprawnie rozwijać infrastrukturę energetyczną kraju, minimalizując ryzyko i zwiększając efektywność naszych prac.