Proces wyprowadzania energii z farm wiatrowych

15 min
Wyprowadzenie energii z farm wiatrowych  Eltel Networks

Wyprowadzenie energii z farm wiatrowych

W dobie globalnego ocieplenia i rosnącej konieczności korzystania z odnawialnych źródeł energii, wynikającej z rosnących cen certyfikatów emisji CO2, odnawialne źródła energii zyskują na znaczeniu. Farmy wiatrowe są jednym z najbardziej popularnych i ekologicznych rozwiązań, które przyczyni się do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak wygląda proces wyprowadzania energii z farm wiatrowych, skupiając się na budowie elektrowni wiatrowych i technologii przesyłowej.


Budowa elektrowni wiatrowych

Zanim przejdziemy do procesu wyprowadzania energii z farm wiatrowych, warto zrozumieć, jak działają elektrownie wiatrowe i z jakich elementów się składają. Budowa elektrowni wiatrowych opiera się przede wszystkim na turbinach wiatrowych, które wytwarzają energię przy pomocy ruchu powietrza. Każda turbina wiatrowa składa się z kilku kluczowych elementów:

1. Wieża

Wieża, na której zamocowany jest wirnik, może mieć wysokość od kilkudziesięciu do ponad dwustu metrów. Im wyższa wieża, tym „łapie” silniejszy i bardziej stabilny wiatr, co przekłada się na wyższą wydajność.

2. Wirnik

Wirnik to zespół łopat, które porusza wiatr. Zazwyczaj składa się z trzech łopat wykonanych z lekkich i wytrzymałych materiałów, takich jak włókno szklane, węglowe czy aluminium. Długość łopat może sięgać kilkudziesięciu metrów. Projektanci turbin wiatrowych dążą do optymalizacji wydajności energetycznej, dostosowując konstrukcję i parametry turbin do lokalnych warunków wiatrowych. Obejmuje to wybór odpowiednich łopat wirnika, modyfikację kształtu i wyważenia turbin, a także regulację układów kontrolnych. Wszystko to ma na celu maksymalizację generacji mocy czynnej przy różnych prędkościach wiatru i zmiennych warunkach atmosferycznych.

3. Generator

Głównym elementem konwersji energii wiatru na energię elektryczną jest generator. Kiedy wiatr porusza łopatami wirnika, ruch ten jest przekazywany do generatora, który zamienia energię kinetyczną na elektryczną.


Wyprowadzenie energii z farm wiatrowych

Wyprowadzanie energii z farm wiatrowych składa się z kilku etapów, które obejmują przesył energii elektrycznej od generatora do odbiorców końcowych.

1. Transformacja napięcia

Po wytworzeniu energii elektrycznej w generatorze napięcie musi być podniesione za pomocą transformatora. Dzięki temu możliwe jest efektywne przesyłanie energii na dalsze odległości, minimalizując straty wynikające z oporu przewodów.

2. Sieć dystrybucyjna

Energia elektryczna z farm wiatrowych przesyłana jest do sieci dystrybucyjnej, za pomocą linii bądź kabli wysokiego napięcia. Sieci te są odpowiedzialne za dystrybucję energii na większe odległości, łącząc farmy wiatrowe z lokalnymi sieciami energetycznymi. W systemach dystrybucyjnych, zwłaszcza w przypadku farm wiatrowych, istotnym aspektem jest kompensacja mocy biernej generowanej przez linie kablowe, które odpowiadają za wyprowadzenie energii z farm wiatrowych. Wraz ze wzrostem długości linii kablowej WN rośnie generowana moc bierna pojemnościowa kabla, co może prowadzić do problemów z jakością energii, efektywnością przesyłu i przede wszystkim dodatkowymi opłatami na rzecz Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Dlatego, kluczowe jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań do skompensowania mocy biernej, tak aby wartość mocy biernej w punkcie przyłączenia była równa zero. W tym celu stosuje się różne urządzenia, takie jak np. kompensatory statyczne (STATCOM) oraz dławiki.

3. Lokalna sieć energetyczna

Energia wiatrowa, już w odpowiednim napięciu, dociera do lokalnych sieci energetycznych, które są odpowiedzialne za bezpośrednie dostarczenie energii do odbiorców końcowych, takich jak gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa czy obiekty użyteczności publicznej.

4. Odbiór wyprodukowanej energii

Ostatnim etapem procesu wyprowadzenia energii z farm wiatrowych jest jej wykorzystanie przez odbiorców końcowych. W zależności od potrzeb energetycznych poszczególnych użytkowników energia wiatrowa może być wykorzystywana do zasilania urządzeń domowych, oświetlenia czy też do zasilania przemysłu.

Wraz z rosnącą popularnością odnawialnych źródeł energii, pojawiają się również nowe wyzwania, jeśli chodzi o wyprowadzenie energii z farm wiatrowych. W niektórych rejonach, w których występuje duża liczba prosumentów, czyli odbiorców produkujących energię elektryczną za pomocą instalacji fotowoltaicznych, może dochodzić do sytuacji, że wyprodukowana energia trafia z sieci dystrybucyjnej do sieci przesyłowej.

Zjawisko to wynika z faktu, że lokalne sieci energetyczne, do których podłączeni są prosumenci, nie mają zdolności odbiorczych (duża autokonsumpcja ze swoich źródeł wytwórczych), więc nadmiar energii musi być przekazywany do sieci przesyłowej. Jest to szczególnie widoczne w przypadku farm wiatrowych, które wytwarzają energię elektryczną w większej ilości, niż jest potrzebne w lokalnej sieci energetycznej.

Taka sytuacja może mieć negatywny wpływ na stabilność sieci energetycznej, ponieważ może prowadzić do przeciążenia sieci i utraty równowagi energetycznej w systemie. Dlatego, operatorzy sieci energetycznych podejmują działania, takie jak regulacja mocy generacji z farm wiatrowych, aby zapobiec przeciążeniom sieci w Krajowym Systemie Energetycznym.

W takiej sytuacji ważne jest, aby zapewnić odpowiednią koordynację i planowanie w zakresie rozwoju infrastruktury energetycznej, takiej jak inteligentne sieci, które mogą pomóc w efektywnym zarządzaniu energią wiatrową i zapobieganiu przeciążeniom sieci.

Energia z farm wiatrowych - magazynowanie Eltel Networks

Energia z farm wiatrowych - magazynowanie


Wyprowadzanie energii z farm wiatrowych - złożony proces

Wyprowadzanie energii z farm wiatrowych to proces, który obejmuje różne etapy, począwszy od wytwarzania energii elektrycznej w turbinach wiatrowych, przez transformację napięcia, przesyłanie energii, aż po dostarczenie jej do odbiorców końcowych. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu odnawialnymi źródłami energii technologia wiatrowa staje się coraz bardziej popularna i dostępna na całym świecie. W miarę jak farmy wiatrowe będą się rozwijać, innowacje technologiczne pozwolą na jeszcze większą efektywność wykorzystania energii wiatrowej. Należałoby również zauważyć, że rozwój infrastruktury energetycznej, taki jak inteligentne sieci, może przyczynić się do jeszcze większej efektywności w zarządzaniu energią wiatrową i znacznie usprawni wyprowadzenie energii z farm wiatrowych. Ponadto, inwestycje w badania i ewolucja technologii magazynowania energii, jak np. baterie czy magazyny energii mechanicznej, mogą pomóc w dalszym upowszechnianiu wiatru jako stabilnego i niezawodnego źródła energii.