Montaż sieci komórkowej piątej generacji 5G, Szwecja – eltelnetworks.pl

Wdrożenie sieci 5G, Szwecja

Dostosowanie instalacji na wieżach telekomunikacyjnych do wymagań technologii 5G

15 min

5G oznacza skrót sieci komórkowej piątej generacji, która jest o wiele szybsza niż obecnie dostępne sieci i umożliwia podłączenie do internetu milionów dodatkowych urządzeń, co niewątpliwie usprawni funkcjonowanie wielu dziedzin naszego życia. Technologia 5G daje nie tylko możliwość szybszego pobierania i przetwarzania zdjęć, filmów i innych danych, ale to także możliwość podłączenia do niej ogromnej ilości nowych użytkowników. Innowacyjna technologia sieci komórkowej piątej generacji 5G zapewnia minimalne opóźnienia przesyłu danych, co oznacza, że w praktyce system reaguje stukrotnie szybciej niż dotychczasowe sieci LTE, a także jest niezwykle stabilny i niezawodny.

Instalacja technologii 5G na wieżach telekomunikacyjnych w Szwecji – eltelnetworks.pl

FAKTY

Inwestor: Eltel Networks Infranet AB
Lokalizacja: Szwecja
Termin wykonania: 2023

Montaż anten i kabli w nastawni osprzętu 5G – eltelnetworks.pl

DANE INWESTYCJI

 • 19 wież telekomunikacyjnych
 • operatorzy sieci Tele2 i Telenor
 • modernizacja 4G (wzrost prędkości o 200%)
 • technologia 5G w pasmach 700, 900, 2100 i 2600 MHz


WYZWANIE

W związku z błyskawicznym rozwojem technologii 5G w krajach skandynawskich oraz konieczności jak najszybszego zapewnienia odbiorcom końcowym dostępu do nowej usługi oferowanej przez spółki telekomunikacyjne Telenor i Tele2, #ZałogaEltelNetworks została zaangażowana do wdrożenia sieci 5G dla naszego partnera biznesowego w Szwecji.

Prace montażowe na wieżach telekomunikacyjnych, dostosowujące je do najnowszych technologii 5G, były dla Eltel Networks projektem pilotażowym. Największym wyzwaniem było ukończenie w jak najkrótszym czasie szkoleń praktycznych w terenie i pełne opanowanie zasad samodzielnego montażu nowych urządzeń. Obiekty, na których pracowaliśmy były różnego rodzaju - montaż odbywał się na typowych wieżach telekomunikacyjnych, innym razem była to instalacja zlokalizowana na dachu budynku w centrum miasta albo na kominie przemysłowym. Naszym największym przeciwnikiem była zmienna pogoda, trudne warunki atmosferyczne, w szczególności bardzo silny wiatr uniemożliwiający prace na wysokości.

Zakres prac związany z wdrożeniem sieci 5G przez #ZałogaEltelNetworks obejmował:

 • demontaż dotychczasowego osprzętu i urządzeń z nastawni szaf sterujących
 • montaż nowych anten i kabli w nastawni nowo zamontowanego osprzętu
 • wprowadzenie kabli światłowodowych do szaf sterujących
 • konfigurację alarmów, zasilania, baterii (jeśli były wymieniane)
 • wykonanie testowych połączeń na nr 112, aby sprawdzić czy jest odbierany
 • poprawny sygnał przez anteny
 • testy prędkości połączeń internetowych
 • przygotowanie dokumentacji powykonawczej odbiorowej wykonanych prac

Po wykonaniu montażu, najbardziej oczekiwanym i sprawdzającym jakość naszych prac momentem były pomiary testowe połączeń dla różnych częstotliwości. Pozytywne wyniki przeprowadzonych pomiarów potwierdziły, że prawidłowo wykonaliśmy swoje zadanie.

Wprowadzenie kabli światłowodowych do szaf sterujących 5G – eltelnetworks.pl
Dostosowanie instalacji na wieżach telekomunikacyjnych do wymagań technologii 5G – eltelnetworks.pl


EFEKT

W ramach projektu wdrożenia sieci 5G, Eltel Networks dostosował 19 wież telekomunikacyjnych do najnowszej obecnie technologii 5G w pasmach częstotliwości 700, 900, 2100 i 2600 MHz dla operatorów sieci Tele2 i Telenor. Prace wykonane przez #ZałogaEltelNetworks spowodowały, że szwedzka sieć przesyłowa stanie się znacznie szybsza, bardziej opłacalna, stabilna i niezawodna, co wpłynie na poprawę jakości usług świadczonych odbiorcom końcowym indywidualnym, publicznym i biznesowym.

Prace wdrożenia sieci 5G, w których uczestniczyliśmy, były kontynuacją największej modernizacji sieci komórkowej w historii Szwecji. Dostępność do sieci 5G w całym kraju umożliwi wdrożenie innowacyjnych rozwiązań na rzecz bardziej wydajnego i zrównoważonego społeczeństwa. Przy okazji instalacji technologii 5G znacząco zmodernizowano także sieć 4G, zwiększając jej prędkość nawet o 200 procent i poprawiając zasięg na terenie całego kraju.

Udział w międzynarodowym projekcie wdrażania technologii sieci komórkowej piątej generacji 5G umożliwił nam rozwój i rzeczywiste zapoznanie się z nową technologią. Wykonane prace pozwoliły nam zdobyć konieczne umiejętności i praktyczną wiedzę, które wykorzystamy podczas realizacji kolejnych prac w tym obszarze zarówno w kraju, jak i zagranicą.