Montaż odstraszaczy ptaków typu FireFly na linii 110 kV pod napięciem za pomocą drona - Wizna - eltelnetworks.pl

Drony | Montaż odstraszaczy ptaków typu FireFly na linii 110 kV pod napięciem, Wizna

Wykorzystanie drona do montażu odstraszaczy ptaków na linii 110 kV pod napięciem, Wizna

15 min

Nasze stowarzyszenie współpracowało z firmą Eltel Networks w 2018 roku przy realizacji projektu Life pn. ”Ochrona bociana białego w dolinach wschodniej Polski”. Współpraca dotyczyła montażu znaczników FireFly na linii 110 kV przy wykorzystaniu drona. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy. Montaż przebiegł sprawnie, bez żadnych przeszkód. Polecamy współpracę z firmą Eltel Networks, która okazała się profesjonalna i godna zaufania.

Edyta Kapowicz
Dyrektor Sekretariatu
Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Przedsięwzięcie z zakresu montażu odstraszaczy ptaków typu FireFly na linii 110 kV pod napięciem z wykorzystaniem drona - Wizna - eltelnetworks.pl

FAKTY

Inwestor: Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
Lokalizacja: gmina Wizna, województwo podlaskie
Termin wykonania: 2018

Montaż 70 odstraszaczy ptaków typu FireFly na linii 110 kV pod napięciem za pomocą drona - Wizna - eltelnetworks.pl

DANE INWESTYCJI

  • linie 110 kV pod napięciem
  • 70 odstraszaczy ptaków (znaczniki typu FireFly)
  • dron typu oktokopter zbudowany na ramie Tarot T18

WYZWANIE

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zgłosiło się do nas z prośbą o montaż około 70 odstraszaczy ptaków w postaci znaczników FireFly na linii 110 kV w dolinie rzeki Narew, w pobliżu miejscowości Ruś w gminie Wizna. Praca była szczególnie trudna, ponieważ:

  • linia była pod napięciem, bez możliwości odłączenia jej od zasilania
  • trasa linii przebiegała nad dwoma rzekami
  • teren był trudnodostępny i podmokły, zatem niemożliwa była praca z wykorzystaniem podnośnika koszowego

Wobec powyższych przeciwności, postanowiliśmy podejść do zadania w sposób innowacyjny i wykorzystać do pracy drona (!). Nasze rozwiązanie umożliwia montaż markerów na linii wysokiego napięcia (WN) bez wyłączania zasilania, nie narusza przewodów i jest w pełni bezpieczne dla naszych operatorów dronów, którzy wykonują takie zadania szybko, profesjonalnie i precyzyjnie.

EFEKT

Praca wykonana przez Eltel Networks polegała na zamontowaniu specjalistycznego oznakowania do odstraszania ptaków na przewodach odgromowych z wykorzystaniem drona i specjalnego uchwytu. Uchwyt ten jest naszym autorskim, opatentowanym rozwiązaniem, które w szybki, sprawny i bardzo skuteczny sposób umożliwia zawieszanie różnego typu markerów na przewodach pod napięciem. Zastosowane oznakowanie, tzw. odstraszacze ptaków, ma za zadanie polepszyć widoczność przeszkód na trasie przelotowej (migracji) ptaków. Dzięki naszym specjalistycznym usługom i wykorzystaniu drona do zamontowania znaczników ostrzegawczych na linii energetycznej pod napięciem:

  • wiele stad ptaków uniknęło kolizji z przewodami wysokiego napięcia
  • wzrosła wysokości przelotów ptaków względem linii energetycznej
  • zmniejszyła się liczba nagłych reakcji ptaków tuż przed linią
  • wydłużyła się odległość reakcji ptaków względem linii energetycznej

Oznacza to, że odstraszacze zamontowane przez Eltel Networks zwiększyły bezpieczeństwo ptaków przecinających w swoich przelotach wytypowany odcinek linii energetycznej 110 kV Wizna – Białystok.